Strona główna
       O firmie
       Nasze usługi
       Biblioteka informacji
       Kontakt
Dla tych, co już dostają… - 7/23/2007

Dzisiaj kilka nowinek dla tych, którzy maja już rozpatrzone swoje sprawy imigracyjne i czekają na odbiór dokumentów pobytowych (wizy imigracyjnej).

Osoby, które starały się o pobyt stały w Kanadzie w Urzędzie Imigracyjnym zlokalizowanym w Kanadzie i którym udzielono zgody na załatwianie sprawy bez konieczności wyjazdu do Polski (dotyczy to przede wszystkim spraw humanitarnych oraz małżeńskich). - zazwyczaj najpierw zostają wstępnie zatwierdzenie. Zatwierdzenie wstępne polega na tym, ze oficer imigracyjny wydaje decyzje na podstawie przedstawionych dokumentów lub rozmowy z kandydatem dotyczącą tego, czy może on pozostać w Kanadzie. Jeżeli decyzja ta jest pozytywna - kandydat zostaje poinformowany, ze został wstępnie zatwierdzony; może starać się o pozwolenie na prace, ubezpieczenie medyczne ( w Ontario OHIP). Kandydat zostaje również poinformowany że wydanie decyzji ostatecznej może zając więcej czasu, zdarza się ze nawet kilka miesięcy. Dość długi czas oczekiwania spowodowany jest tym, ze Urząd Imigracyjny rozpatrujący sprawę sprawdza miedzy innymi ważność, badan medycznych oraz karalność kandydata jak również dużą liczba starających się. Po załatwieniu wszystkich wyżej wymienionych formalności kandydat wzywany jest na tzw. „Landing Interview
” – spotkanie, w czasie, którego otrzymuje prawo stałego pobytu w Kanadzie oraz dokumenty imigracyjne.

W Toronto to końcowe spotkanie/interview jest zazwyczaj grupowe tzn. uczestniczy w nim większa ilość kandydatów i przypomina często odbiór świadectwa szkolnego.

W mniejszych miastach, gdzie starających jest mniej, spotkania są bardziej kameralne i uczestniczy w nich tylko oficer imigracyjny rozpatrujący sprawę oraz kandydat.

Po kilku tygodniach od uzyskania “potwierdzenia pobytu stałego” kandydat otrzymuje droga pocztową plastikową plakietkę, która jest jego imigracyjnym dowodem osobistym i na tym kończy się załatwianie jego sprawy imigracyjnej.

Inaczej wygląda sytuacja tych, którzy odbierają wizę imigracyjna w Ambasadzie Kanadyjskiej w Warszawie.

Jeszcze do niedawna wizy imigracyjne były dobierane osobiście na wezwanie pisemne lub telefoniczne z Ambasady. Obecnie procedura ta została zmieniona. Co prawda Ambasada zaleca kandydatowi stawienie się w celu odbioru dokumentów, jednak sama wiza imigracyjna wysyłana jest wraz z paszportem przesyłka kurierska w ciągu 15-20 dni od otrzymania paszportu.

Na zakończenie kilka uwag technicznych. Zdarzają się sytuacje, w których informacja o odbiorze dokumentów nie dociera do kandydata. Dotyczy to zarówno kandydatów, których sprawy rozpatrywane są w Kanadzie jak i tych, którzy odbierają swoje dokumenty w Ambasadzie Kanadyjskiej w Warszawie lub innej kanadyjskiej placówce dyplomatycznej. Często spowodowane jest to nieprawidłowo odnotowanym adresem czy numerem telefonu kandydata lub po prostu przypadkowym niedopatrzeniem urzędu. Dlatego wskazane jest kontrolne kontaktowanie się z Ambasada w przypadku, jeżeli przez dłuższy czas kandydat nie otrzymuje z niej żadnej informacji. Oczywiście telefonowanie, pisanie listów lub e-maili jest wskazane, jakkolwiek, jeżeli się to robi codziennie może po prostu zdenerwować urzędnika. Natomiast, jeżeli Ambasada „nie odzywa się” przez kilkanaście tygodni, mimo ze wcześniej obiecano poinformować kandydata o terminie odbioru dokumentów w ciągu np. 14 dni - interwencja prowadzącego lub osobista wizyta kandydata jest jak najbardziej stosowna a nawet wskazana.

Pamiętajcie wiec kandydaci, że jeżeli jesteście wstępnie zatwierdzeni, nie oznacza to jeszcze zakończenia waszej sprawy. Jeżeli macie sprawy rozpatrywane poza Kanada należy sprawdzić czy Ambasada ma wasz prawidłowy adres i telefon. A jeżeli długo nic się nie dzieje (mimo ze w Ambasadzie obiecywano, ze będzie szybko) - kontaktujcie się z Ambasada lub proście o interwencje osobę was reprezentującą.

Paweł Niżnik

416-784-1104  | nnconsulting1@rogers.com







News Articles    Search    Archives
Strona główna | O firmie | Nasze usługi | Biblioteka informacji | Kontakt