Strona główna
       O firmie
       Nasze usługi
       Biblioteka informacji
       Kontakt
A moze by tak do pracy - 3/12/2007

 

W ciągu ostatnich dwóch tygodni otrzymałem wiele telefonów z prośbą o napisanie kilku słów na temat ofert zatrudnienia oraz ich wpływu na załatwianie spraw imigracyjnych. W rozmowach telefonicznych oraz w czasie spotkan osobistych pytacie państwo czy to prawda, ze będzie można szybciej i łatwiej załatwiać formalności.

 

Jak zapewne wielu z was już wie z doniesień agencji informacyjnych oraz artykułów w prasie polonijnej, 23 lutego 2007 minister d.s. imigracji pani Diane Finley oraz minister d.s. pracy i spraw socjalnych pan Monte Solberg, wydali wspólne oświadczenie w którym zapowiedzieli przyspieszenie oraz ułatwienie procedur związanych z zatrudnieniem na kontrakty czasowe pracowników zagranicznych. Ministrowie zapowiedzieli, skrócenie oczekiwania na ewaluacje ofert pracy oraz możliwość 2 letnich wiz pracowniczych bez konieczności przedłużania ich, co 12 miesięcy.

 

Wszyscy wiemy, ze obecnie w Kandzie w bardzo wielu branżach brakuje pracowników.  Do tej pory pracodawcy mieli możliwość zatrudnienia obcokrajowców po uzyskaniu pozytywnej ewaluacji oferty pracy w urzędzie zatrudnienia oraz udokumentowaniu, że nie mogą znaleźć pracownika w Kanadzie. Wiązało się to z długotrwała żmudna, trwająca kilka miesięcy ewaluacją oferty pracy przez (HRSDC) Urząd Zatrudnienia., Dopiero po uzyskaniu tzw. pozytywnej ewaluacji oferty pracy, kandydat mógł się starać o tzw. wizę pracowniczą. Co prawda wymogi te nie zostały zniesione - ministrowie zapowiedzieli jednak, ze sprawy ewaluacji ofert oraz wiz pracowniczych będą załatwiane b. szybko. Ma w tym również pomoc możliwość elektronicznego składania wniosków przez pracodawców oraz propozycja równoległego załatwiania formalności w urzędzie zatrudnienia oraz w urzędzie imigracyjnym.

 

Proszę nie zapominać jednak, że ułatwienia te dotyczą rozpatrywania spraw oraz przyspieszenia czasu załatwiania a nie dość sztywnych wymogów prawnych, które nadal obowiązują pracodawcę oraz kandydata na pracownika.

 

W czasie rozmów wielu z państwa skarżyło się że „ nie zatwierdzili a przecież wszystko im wysłaliśmy”. I tutaj rozmówcy pokazywali tylko bardzo krotka ofertę pracy.

 

„Ściągniecie” pracownika kontraktowego z Polski do Kanady na kontrakt czasowy niestety nie polega tylko na wysłaniu do urzędu zatrudnienia oferty pracy. Pracodawca musi również udowodnić wiarygodność swojej firmy dostarczając określone dokumenty do Urzędu Zatrudnienia. Jeżeli jest on (pracodawca) właścicielem jednoosobowej firmy założonej przed kilkoma miesiącami, możliwości na „ściągniecie” w ten sposób kogoś z Polski są minimalne. Dla Urzędu Zatrudnienia firma, która nie posiada w ogóle pracowników nie jest przekonywująca. Ponadto warunki, które musi spełnić pracodawca są ściśle określone prawem i jednym z nich jest to, ze firma musi być zarejestrowana oraz funkcjonować przez dłuższy okres czasu a nie kilka miesięcy. Podobnie jest z kandydatem: w czasie rozmowy z urzędnikiem przyznającym wizę w ambasadzie w Warszawie musi on wykazać się tym, ze posiada przygotowanie oraz doświadczenie zawodowe umożliwiające mu wykonywanie oferowanej w Kanadzie pracy.

 

Od wielu lat zajmuje się pomocą pracodawcom w formalnościach związanych zatrudnianiem obcokrajowców na kontrakty czasowe. Jestem zdania (podobnie jak wielu innych zajmujących się zawodowo sprawami imigracji do Kanady), ze prawidłowo przygotowana, oraz ewaluowana oferta pracy może być dla wielu bardzo pomocna albo wręcz niezbędną w staraniach imigracyjnych lub być nawet przysłowiową „ostatnia deska ratunku”. Warunkiem jednak jest to, że musi być ona przygotowana w sposób poprawny, zgodnie z obowiązującymi przepisami, wymogami prawnymi oraz zaleceniami urzędu.

 

Dlatego tez zachęcam, osoby zainteresowane tak kandydatów jak i pracodawców do kontaktu telefonicznego pod nr. Telefonu (416) 823-1620. Krótka rozmowa telefoniczna może wiele wyjaśnić oraz pomoże w uniknięciu niepotrzebnych błędów przy prowadzeniu formalności związanych z oferta pracy.

 

Paweł Niżnik

 

416-784-1104nnconsulting1@rogers.com

 News Articles    Search    Archives
Strona główna | O firmie | Nasze usługi | Biblioteka informacji | Kontakt