Strona główna
       O firmie
       Nasze usługi
       Biblioteka informacji
       Kontakt
Uwaga !!!! Znowu program dla nielegalnych - 12/8/2006

Od kilku tygodni rozdzwoniły się telefony w moim biurze. Wiele osób zarzuciło mnie pytaniami na temat ewentualnego „Programu dla nielegalnych” oraz w ogóle programów imigracyjnych.  Inni pytali tez czy to prawda ze można się umówić z urzędem imigracyjnym ze się wyjedzie z Kanady i wróci po pięciu tygodniach „z papierami”.

Powyższe pytania zbiegły się z konferencjom w której uczestniczyłem dnia  24 listopada 2006. Konferencja została zorganizowana przez zrzeszenie zawodowych konsultantów emigracyjnych CAPIC. Organizator zaprosił również na konferencje przedstawicieli ministerstwa imigracji odpowiedzialnych nie tylko za programy imigracyjne, ale również ustalających zasady rozpatrywania spraw imigracyjnych. W konferencji uczestniczyli miedzy innymi ontaryjski Minister Imigracji, menadżer odpowiedzialny za ustalanie oraz wdrażanie procedur dotyczących spraw humanitarnych, jeden z szefów Kanadyjskiego Biura Imigracyjnego w Buffalo, USA, Jeden z menadżerów Canada Border and Service Agency, urzędu zajmującego sie miedzy innymi deportacjami oraz urzędnik imigracyjny który z ramienia rządu federalnego zajmuje się przyznawaniem obywatelstw. Poniżej wiec w telegraficznym skrócie najbardziej istotne informacje które mogą sie przydać wszystkim tym którzy, myślą o imigracji do Kanady.

PROGRAM DLA NIELEGALNYCH
Minister Imigracji prowincji Ontario w swoim wystąpieniu podkreślił ze Ontario przygotowuje się do podpisania umowy z rządem federalnym dotyczącej Ontaryjskiego Programu Imigracyjnego, nie podał jednak kiedy nastąpi jego wdrożenie.  Minister zaznaczył natomiast, ze ewentualny program NIE BĘDZIE ROZWIĄZANIEM PROBLEMU TZW. PRACOWNIKÓW NIEUDOKUMENTOWANYCH (nielegalnych). Program ma natomiast ułatwić przedsiębiorstwom zatrudnianie pracowników zagranicznych oraz ich ewentualna imigracje (otrzywiscie jeżeli spełnione sa określone wymagania).

SPRAWY HUMANITARNE
Statystyki urzędu imigracyjnego mówią ze rozpatrywanie ich trwa długo bo nawet 48 miesięcy, w urzędach imigracyjnych w Toronto wydawanych jest 48% decyzji pozytywnych dotyczących tych spraw. (to znaczy ze na każde 100 spraw załatwianych w  Toronto, tylko 48 jest rozpatrywanych pozytywnie).

EMIGRACJA PUNKTOWA – PODANIA SKŁADANE DO URZĘDU W BUFFLO USA
Rygorystyczny wymóg prawny mówi ze podania imigracyjne w kategorii imigracyjnej pracowników wykwalifikowanych można składać tylko jeżeli ma się ewaluowanom ofertę pracy od kanadyjskiego pracodawcy. Ponadto przestrzegany jest ściśle wymóg 
dwunastomiesięcznego LEGALNEGO przebywania w Kanadzie przed złożeniem podia.
Jeżeli się tych wymogów nie spełni sprawy są odsyłane do wnioskodawcy z instrukcjami gdzie należy je złożyć. Po spotkaniu miałem okazje zapytać jak to jest z „wjazdem za miesiąc z papierami”.  Odpowiedz była bardzo krotka i jednoznaczna, WYMOGI PRAWNE SĄ RYGORYSTYCZNE I USZTYWNIONE, MOŻNA OD NICH ODSTĄPIĆ TYLKO W INDYWIDUALNYCH PRZYPADKACH, PRZYPADKÓW TYCH JEST BARDZO MAŁO WIEC PROSZĘ NIE LICZYĆ NA ODSTĘPSTWA OD REGUŁ.

PRE-REMOVAL RISK ASSESSMENTS (czyli listy deportacyjne o których pisałem kilka tygodni temu)

Procedury rozpatrywania spraw o Oszacowanie Stopnia Ryzyka Powrotu mają być przyspieszone, z moich doświadczeń wynika ze w chwili obecnej trwają one od 3 do 14 miesięcy).  Po nowym roku należy spodziewać się  przyspieszenia rozpatrywania tych spraw do nawet 5 tygodni.

Wszyscy mówcy nadmienili ze Kanada nadal potrzebuje duża liczbę imigrantów. W roku 2007 nastąpią jednak duże zmiany w selekcji kandydatów, oraz zasadach rozpatrywania spraw. Zmiany te mogą z pozoru wydawać sie utrudnieniami maja jednak za zadanie „ dopasowanie” kandydatów do potrzeb Państwa oraz usprawnienie rozpatrywania spraw”
Tak naprawdę to o tym jakie te zmiany będą i na ile będzie można je wykorzystać w staraniach imigracyjnych przekonamy się najprawdopodobniej już pod koniec stycznia 2007.

Paweł Niżnik

416-784-1104  | nnconsulting1@rogers.comNews Articles    Search    Archives
Strona główna | O firmie | Nasze usługi | Biblioteka informacji | Kontakt