Strona główna
       O firmie
       Nasze usługi
       Biblioteka informacji
       Kontakt
Czy warto zatrudnic konsultanta - 11/2/2007

Początek zbliżającego się nowego roku  dla wielu z Państwa może być bodźcem do podjęcia ważnych decyzji. Ci z Państwa, którzy nie uporządkowali jeszcze swoich spraw imigracyjnych na pewno będą się zastanawiali kogo wybrać: prawnika czy konsultanta.

 

Konsultant Imigracyjny rożni się od prawnika w podobny sposób jak technik od inżyniera. Inżynier posiada zazwyczaj doskonale przygotowanie teoretyczne ale potrzebuje kilka lat praktyki żeby nabrać umiejętności praktycznych. Natomiast technik po pięciu latach nauki w technikum świetnie daje sobie rade z praktyczną i teoretyczną stroną swojej pracy pomimo mniejszego zakresu uprawnień.

 

Różnica miedzy prawnikiem oraz konsultantem jest bardzo podobna. Prawnik w pocie czoła studiuje prawo przez wiele lat, następnie praktykuje i zazwyczaj wybiera swoja specjalizacje lub może praktykować wszystkie dziedziny prawa, które studiował.

 

Zawodowy konsultant imigracyjny nie ma uprawnień do reprezentacji w Sądzie Federalnym i jeżeli istnieje konieczność tego typu reprezentacji - ma obowiązek poinstruowania klienta, żeby zasięgnął opinii prawnika imigracyjnego. Natomiast większość innych czynności zawodowych może wykonywać na równi z prawnikiem. Ponadto konsultant zazwyczaj prowadzi sprawy samodzielnie oraz biegle mówi w języku ojczystym klienta (w tym przypadku po polsku) oraz często sam przedzierał się przez gąszcz przepisów imigracyjnych zanim został konsultantem. Łatwiej mu wiec porozumieć się z klientem oraz zrozumieć realia państwa pochodzenia klienta. Ponadto konsultant może przygotować sprawę klienta dużo lepiej i dokładniej niż prawnik, który nigdy nie był w Polsce, nie mówi po Polsku a realia polskie zna tylko z książek i z opowieści swoich asystentów. Konsultant, w przeciwieństwie do dużych firm prawniczych, które prowadzą nawet do tysiąca spraw równocześnie, prowadzi sprawę sam, w przypadku jakichś trudności, nie może zepchnąć odpowiedzialności na asystenta, sekretarkę lub tłumacza. Konsultant nie może również wmawiać klientowi, ze jego akta “wędrowały z biurka na biurko” i dlatego jego sprawa trwa długo lub nie została załatwiona. Konsultant może również zatrudnić prawnika w imieniu klienta. Rzadziej zdarza się, ze prawnik zatrudnia do niektórych spraw konsultanta, gdy jest to z korzyścią dla prowadzonej sprawy. Oba zawody teoretycznie powinny się uzupełniać, niestety w praktyce pozostają w konkurencji.

 

Niektórzy prawnicy imigracyjni często są rozgoryczeni tym, ze podczas kiedy oni spędzili wiele lat studiując, i ponosząc w związku z tym bardzo duże wydatki – konsultant, którego wykształcenie również jest uniwersyteckie, ale nie prawnicze -jest często bardziej skuteczny od prawnika a przez to może mieć od niego dużo więcej klientów. Prawnicy maja również bardzo często wykrzywioną opinie o konsultantach. Opinia ta wynika na ogól z prowadzonych spraw.

Wiele osób oczekując możliwości szybkiego wzbogacenia się ogłasza usługi z zakresu konsultingu imigracyjnego, nie popiera jednak tych usług ani doświadczeniem ani wykształceniem. Konsultanci ci żądają natomiast bardzo wysokiego wynagrodzenia, usprawiedliwiając się koniecznością dania łapówki urzędnikowi lub innym osobom, które rzekomo maja wpływ na sprawę.  Naiwny klient płaci, często nie zdając sobie sprawy za co oraz podpisuje dokumenty, których nawet nie czyta. Po latach okazuje się, ze klient podpisał kłamstwa albo ze dokumenty nigdy nie zostały wysłane. Rozgoryczony klient udaje się wtedy do prawnika imigracyjnego, który na tej podstawie wyrabia sobie negatywna opinie o konsultantach.

 

W każdym zawodzie zdarzają się osoby niekompetentne, nieuczciwe oraz żerujące na naiwności ludzkiej. Wśród prawników również, o czym pisałem już wcześniej. Nie oznacza to jednak, ze każdy prawnik jest nieuczciwy a każdy konsultant to oszust. Dlatego też, jeżeli uznacie państwo, że wasza sytuacja imigracyjna jest trudna i żeby ja rozwiązać potrzebujecie wykwalifikowanego pośrednika - zanim udacie się do firmy prawniczej pomyślcie, czy nie warto byłoby zasięgnąć porady zawodowego konsultanta imigracyjnego, który nie tylko mówi po polsku, ale również lepiej was zrozumie, gdyż przez wiele lat wychowywał się w Polsce i bardzo dokładnie zna polskie realia a imigracje zna także z własnego dowiedzenia a nie tylko z teorii.

 

Paweł Niżnik 

 

416-784-1104  | nnconsulting1@rogers.comNews Articles    Search    Archives
Strona główna | O firmie | Nasze usługi | Biblioteka informacji | Kontakt