Strona główna
       O firmie
       Nasze usługi
       Biblioteka informacji
       Kontakt
Czas rozpatrywania spraw imigracyjnych - 2/28/2008


W dzisiejszym artykule chciałbym wrócić to tematu o którym pisałem już wcześniej to znaczy do CZASU ZALATWIANIA SPRAWY IMIGRACYJNEJ. Ci z Państwa, którzy maja sprawy imigracyjne w toku i ich załatwianie przedłuża się, często sie zastanawiają  dlaczego cala procedura trwa tak długo. Wszystkie dokumenty zostały poprawnie wypełnione, wszystko zostało wysalane przesyłką kurierska minęło już 12 miesięcy …. i nadal nic się nie dzieje. Takie sytuacje zdarzają się dość często.

Rozpatrywanie sprawy imigracyjnej przez Urząd jest procesem wielostopniowym. Każde podanie, bez względu na kategorie prawna w jakiej zostało złożone,  sprawdzane jest najpierw pod katem nazwijmy to umownie „warunków podstawowych”. Prawo wymaga, żeby każdy z formularzy był podpisany, datowany. Kandydat musi również załączyć kopie ważnych dokumentów identyfikacyjnych oraz uiścić opłaty. Jeżeli tego nie zrobi, wszystko  co posłał może zostać zwrócone w celu dokonania uzupełnień. Jeżeli warunki wstępne zostaną spełnione - podanie imigracyjne przeznaczone jest do dalszego rozpatrywania. W tym momencie dalszy czas rozpatrywania zaczyna zależeć od wewnętrznych wytycznych i priorytetów Urzędu Imigracyjnego, ilości spraw będących w kolejce i ich stopnia skomplikowania. Jeżeli np. ktoś sponsoruje współmałżonka, ustawowo standardowe rozpatrywanie sprawy trwa około 12 miesięcy jeżeli sprawa rozpatrywana jest przez placówkę wizowa poza Kanada lub znacznie dłużej jeżeli rozpatrywanie sprawy odbywa się w Kanadzie. Jeżeli ktoś sponsoruje rodzica - zazwyczaj po  około 12 tygodniach od złożenia sprawy  otrzymuje grzeczny list, w którym wyraźnie jest napisane ze jego sprawa potrwa około 46 miesięcy. Jeżeli chodzi o sprawy humanitarne -  również ciągną się one przez minimum 4 lata.

Sprawy rozpatrywane w Kanadzie często przesyłane sa do tzw. Urzędu Regionalnego. Jeżeli Urząd taki jest mały i ma mała ilość pracowników, sprawy w nim rozpatrywane przeciągają się bardzo długo ze względu na „małe moce przerobowe Urzędu”. (Wiedza o tym ci z państwa, których podania rozpatrywane sa przez Urząd Imigracyjny w Mississauga).

Rozpatrywanie sprawy imigracyjnej może przeciągnąć się w czasie również dlatego, ze osoba starająca się wypełniła z błędami formularze, lub z powodu takiej błahostki jak nie uaktualnienie zmiany adresu lub telefonu. Na marginesie (o czym również już pisałem) -  w niektórych przypadkach nie poinformowanie Urzędu Imigracyjnego o zmianie adresu   może doprowadzić do deportacji nieszczęśnika, który o tym zapomniał. Mam na myśli  sytuacje w której ktoś np. został wypuszczony z Urzędu Imigracyjnego za kaucja i jednym z warunków wypuszczenia było podanie zmiany adresu.

Bardzo często wydłużony czas załatwiania spraw imigracyjnych uzależniony jest od wewnętrznych procedur Urzędu Imigracyjnego. Sprawdzenie świadectw o niekaralności kandydata, sprawdzenie badan lekarskich, sprawdzenie danych zawartych w dokumentach to z pozoru czynności rutynowe, ale również długotrwałe. Dla przykładu przeprowadzenie badan lekarskich nie oznacza automatycznego ich zatwierdzenia. Lekarz który bada kandydata musi poczekać około 14 dni na wyniki badan, potem posyła je do specjalnego Urzędu gdzie sa one analizowane. Analizy te trwają nawet do 3 miesięcy. Podobnie jest ze świadectwem o niekaralności, jeżeli ktoś potrzebuje starać się o nie w   Kanadzie, może to zająć nawet 8 miesięcy.

Oczywiście czas rozpatrywania sprawy imigracyjnej w dużej mierze zależy również od urzędnika rozpatrującego. Urzędnik, mimo ze obwarowany przepisami, ma dużą swobodę działania przy rozpatrywaniu sprawy i jakkolwiek nie wszystko od niego zależy to na pewno ma on wpływ na tempo sprawy.

Co wiec robić jeżeli rozpatrywanie sprawy się przeciąga.  Przede wszystkim cierpliwie czekać i co jakiś czas kontaktować się z Urzędem w celu sprawdzenia czy „poślizg” w załatwianiu sprawy wynika po prostu z kolejki, czy tez sa jakieś inne powody. Zawsze można poradzić się profesjonalisty, który w szybki sposób może się dowiedzieć „co się dzieje ze sprawa” i chociaż w większości przypadków nie ma on możliwości na przyspieszenie sprawy,  przynajmniej może zapobiec dalszym przedłużeniom i na bieżąco pilnować wszystkich formalności tej sprawy dotyczących.

Paweł Niżnik

416-784-1104  | nnconsulting1@rogers.com



News Articles    Search    Archives
Strona główna | O firmie | Nasze usługi | Biblioteka informacji | Kontakt