Strona główna
       O firmie
       Nasze usługi
       Biblioteka informacji
       Kontakt
Wizy - 2/6/2008

 

Ostatnio bardzo dużo mówi się o zniesieniu przez Kanadę obowiązku wizowego  w stosunku do obywateli polskich. Temat zniesienia wiz w polonijnych mediach „wraca jak bumerang” już od kilku lat. Niektóre firmy próbują przy okazji wykorzystać ten temat dla własnych celów reklamowych mówiąc głośno w mediach, że „WIZY MAJĄ BYĆ ZNIESIONE LADA DZIEŃ”.

 

Firmy uczciwe ostrzegają, „żeby się nie napalać”, gdyż projekt zniesienia wiz jest obecnie tylko projektem i dokładnych ustaleń w tej kwestii jeszcze nie ma. Krążą również pogłoski, ze wizy mają być zniesione już od marca 2008, ale niestety są to tylko pogłoski, lub - jak niektórzy uważają - po prostu zwykła kaczka dziennikarska.

 

Pisałem wcześniej, że Kanada zgadza się na zniesienie obowiązku wizowego dla obywateli państw, którzy po przyjeździe z wizytą do Kanady nie zostają na dłużej i wracają w wyznaczonym terminie.

 

Do tej pory statystyki pod tym względem nie były zadowalające tzn. bardzo wielu polskim turystom Kanada tak się spodobała po przyjeździe, że zapragnęli w niej zostać na stałe, do Polski w wyznaczonym terminie nie wracali. Oczywiście w związku z tym obowiązku wizowego dla Polaków nie zniesiono, mimo, że rząd polski starał się o to od kilku lat. Dużo było natomiast wokół tego emocji i domysłów.

 

W chwili obecnej, kiedy Europa jest zjednoczona i nie wymaga wiz od obywateli kanadyjskich i amerykańskich - stało się rzeczą oczywistą, ze państwa unijne będą domagać się tego samego od rządów USA i Kanady.  Z informacji podanej przez Rząd Kanady wynika, ze „podanie” o zniesienie przez Kanadę obowiązku wizowego dla obywateli polskich jest rozpatrywane, ale NIE MA ŻADNYCH INFORMACJI DOTYCZĄCYCH DATY WYDANIA DECYZJI W TEJ SPRAWIE. Osobiście uważam, ze tym razem pojawiła się REALNA szansa na zniesienie obowiązku wizowego dla Polaków - nie wydaje mi się natomiast, żeby nastąpiło to już w marcu 2008 r (obym się mylił).

 

Jeżeli wizy rzeczywiście zostałyby zniesione dla obywateli polskich to należy również pamiętać o tym, że decydujący glos w sprawie „wpuszczenia” kogoś do Kanady ma urzędnik kontroli emigracyjnej na lotnisku. Oznacza to, że mimo zniesienia wiz, jeżeli np. istnieje podejrzenie działalności kryminalnej, ktoś był wcześniej w Kanadzie i został deportowany, albo nie może wykazać się środkami utrzymania na czas pobytu - osoba taka może zostać cofnięta z granicy i zmuszona do powrotu do Polski. W praktyce oznacza to, że turysta nie przekroczy płyty lotniska po wylądowaniu i wróci tym samym samolotem do Polski. Oczywiście opisane powyżej sytuacje są sytuacjami skrajnymi, nie mniej jednak mogą się one również przydarzyć. 

 

W zeszłym roku miałem okazję reprezentować kilku obywateli niemieckich pochodzenia polskiego, którym się to właśnie przydarzyło. Turyści ci, mimo że dobrze usytuowani w Niemczech, nie byli w stanie przedstawić żadnego adresu w Kanadzie gdzie mogliby się zatrzymać. Ponadto każdy z nich wykazał $200 na czas 5tygodniowego pobytu. Doprowadziło to do tego, że pomimo ponad 4 godzinnych negocjacji osoby te zostały poproszone o opuszczenie Kanady. Pojawiły się one w Kanadzie znowu za kilka tygodni, ale tym razem miały ze sobą większą sumę pieniędzy oraz karty kredytowe jak również rezerwację hoteli. Wszystko zostało pokazane urzędnikowi imigracyjnemu na lotnisku i tym razem bez problemów zostały one wpuszczone do Kanady.

 

Kiedy więc obowiązek wizowy dla Polaków zostanie zniesiony – (a prywatnie uważam, że tym razem zostanie zniesiony i nastąpi to do końca roku 2008) - to, że nie trzeba mieć wizy do Kanady nie oznacza wcale, że każdemu uda się do niej wjechać. Jeżeli więc zdecydujecie się Państwo wybrać w podroż za Ocean, pamiętajcie żeby sprawdzić, JAKIE INNE WYMAGANIA stawiane są obywatelowi państwa, który nie musi posiadać wizy wjazdowej do Kanady.

 

No i na zakończenie jeszcze jedno: proszę nie zapominać, ze obywatelom państw, które nie muszą posiadać wizy wjazdowej do Kanady, czas pobytu w Kanadzie określany jest na lotnisku. Jeżeli ktoś będzie planował zostać dłużej w Kanadzie to należy postarać się o oficjalne pozwolenie na przedłużenie tego pobytu.

 

Paweł Niżnik

416-784-1104  | nnconsulting1@rogers.com

 



News Articles    Search    Archives
Strona główna | O firmie | Nasze usługi | Biblioteka informacji | Kontakt